Özel Servisler

 

 

Telehouse Istanbul,kurumsal müşterilerine her türlü veri merkezi çözüm ve hizmetlerini tek bir noktadan sunmayı hedefliyor. Bu nedenle hizmet kalitesine güvendiği müşterilerine datacenter servisleri ile birlikte birçok özel servis de sunuyor.

 

Telehouse Istanbul Özel Servisler

 

. SLA – Service Level Agreement

. Yedekleme – Güvenli Depolama Alanı

. Yazılım Kiralama -  SPLA (Service Provider License Agreement)

. Felaket Kurtarma Merkezi Hizmetleri

. Remote Hands – Uzaktan Destek

. 7/24 Teknik Destek Hizmeti

. Monitoring ve Periyodik Raporlama Hizmeti
 

Telehouse Istanbul SLA – Service Level Agreement


Türkiye Telekom sektörünün en tecrübeli İnternet Servis Sağlayıcılarından olan Teknotel ve veri merkezi hizmetlerinde Global bir isim olan Telehouse işbirliği ile hayata geçen Telehouse Istanbul olarak; müşterilerimize kaliteli ve kalıcı hizmet sunmanın, müşteri odaklı hizmet seviyesi anlaşması (SLA) ile başladığını bilincindeyiz.  Istanbul Telehouse, Hizmet Seviyesi Anlaşmalarında (SLAs) belirtilen koşulları tüm şeffaflığıyla müşterileri ile paylaşıyor.

 

T-DSL/T-SDSL Kiralık Hat Metro Ethernet Tekno
SAT
Data
center
8 Mpbs ve Altı Devreler 34 Mpbs ve Altı Devreler
1. Bölge 2. Bölge 3. Bölge 4. Bölge 1. Derece Arıza 2. Derece Arıza
Yıllık Kullanılabilir Oranı %99,60 99,75% 99,70% 99,80% 99,75% 99,70% 99,80% 99,90%
Arıza Giderme Süresi 24 saat Şehiriçi 4 saat, illerarası 6 saat, iliçi-kırsal alan 14 saat 8 Saat 16 Saat 4 saat 12 saat
Kriter Telekom veri akış erişim şeması Arıza giderilme süresi Arıza Giderilme Süresi Arıza giderilme süresi Arıza Giderilme süresi
Devre Başına İade Uygulaması Aylık servis bedeli yıl içinde kullanılan ay sayısı %8 Aylık servis bedeli * yıl içinde kullanılan ay sayısı %4 Aylık servis bedeli * yıl içinde kullanılan ay sayısı %6 Aylık servis bedeli* ay yıl içinde kullanılan ay sayısı %5 Aylık servis bedeli * yıl içinde kullanılan ay sayısı %8 Aylık servis bedeli* yıl içinde kullanılan ay sayısı %8


  

Telehouse Istanbul’da Yedekleme – Güvenli Depolama Alanı 


Günümüzde verinin elektronik ortamlarda saklanmasından kaynaklanan veri kaybı riski her işletme için büyük önem arz etmekte. Böyle bir durumun yaşanması kurumlara bilgi, maddi ve itibar kaybı yaratmakta.

 

Veri kayıplarının başlıca nedenleri;  

 

. Donanım arızaları

. Yazılım hataları

. İnsan faktöründen kaynaklanan kayıplar

. Doğal afetler

. Yetkisiz erişimlerdir.

 

Telehouse Istanbul müşterilerinin veri kaybı riskini önlemek için kurumların verilerinin istedikleri dönemlerde kopyalarını alarak güvenli depolama alanlarında saklamalarını sağlıyor.

Veri Yedekleme hizmeti;

. Felaket durumunda orijinal veriye dönebilme,
. İş süreçlerine kaldığı yerden devam edebilme,
. Bozulan veya yanlışlıkla silinen dosyaların kurtarılması,  .
Veri kaybı ile oluşacak maddi, itibar ve marka değeri kayıplarının önlenmesi

gibi avantajları sayesinde birçok orta/büyük ölçekli işletme tarafından tercih ediliyor.

Telehouse Istanbul’da Yazılım Kiralama avantajı - SPLA (Service Provider License Agreement)


Telehouse Istanbul’un Yazılım Kiralama Hizmeti, kurumların iş modelleri için gereken Microsoft yazılımlarını satın alınmaları yerine Teknotel'in Microsoft ile imzaladığı SPLA (Service Provider License Agreement) anlaşması çerçevesinde Telehouse Istanbul’dan kiralanmasıdır.


Kurumlar bu hizmet ile, Telehouse Istanbul’un 'Microsoft Gold Partner' kimliği ile imzaladığı SPLA anlaşması kapsamında sunduğu lisans kiralama olanağından faydalanırken, Telehouse Istanbul’da profesyonel ortamda bulundurulan sunucularda söz konusu uygulamalarını konumlandırıyorlar ve böylelikle hem donanım ve yazılım, hem de altyapı ve işgücü maliyetlerinden tasarruf ediyorlar.

Telehouse Istanbul’un lisans kiralama hizmeti hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız...
  

Telehouse Istanbul’dan Felaket Kurtarma Merkezi Hizmetleri (Disaster Recovery Services)


Günümüzde küçük, büyük fark etmeksizin tüm kurumların operasyonları IT sistemlerine bağlı olarak yürütülüyor. Bu da sistemlerde oluşabilecek herhangi bir problemden ötürü kurumların bilgi, maddi ve manevi kayıplara uğrama riskini arttırıyor. Bu nedenle artık kurumlar felaket durumlarına (yangın, sel, afet vb.) karşı iş sürekliliğinin sağlanması için kritik operasyon ve bilgilerini profesyonel Veri Merkezlerinde yedeklemeyi tercih ediyorlar.
Telehouse Istanbul’un, İstanbul Anadolu Yakası’ndaki Dünya’daki tüm Telehouse veri merkezlerinin sahip olduğu altyapı, yüksek güvenlik, yedekleme vb. standartlarında faaliyet gösteren Veri Merkezleri ile kurumlara güvenilir "Felaket Kurtarma Merkezi" çözümleri de üretiyor.
 

Telehouse IstanbulRemote Hands – Uzaktan Destek


Remote Hands hizmetleri, Telehouse Istanbul’un colocation müşterilerine sunduğu uzaktan destek hizmetleridir. Colocation müşterileri Telehouse Istanbul’un remote hands servislerinden 7 gün 24 saat anında yararlanabilirler.

Telehouse Istanbul’un Remote Hands servisleri ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız...

Telehouse Istanbul’da profesyonel 7/24 Teknik Destek


Telehouse Istanbul’un sertifikalı, tecrübeli ve takım çalışmasını benimsemiş teknik ekibi müşterilerin servislerini 7 gün 24 saat izliyor ve problemlere anında müdahale ederek kısa sürede çözüm getiriyor.
 

Telehouse Istanbul 7/24 Teknik Destek Hattı : 0216 444 12 99

Telehouse Istanbul Monitoring ve Periyodik Raporlama Hizmeti


Telehouse Istanbul’un veri merkezi hizmetlerinden yararlanan müşteriler, kullanıcıya özel verilen kullanıcı adı ve şifre ile servislerinin performansını ve trafiğini online olarak izleyebilirler. Ayrıca özel bir uygulama sayesinde servisin performansına dair otomatik rapor kullanıcı sayesinde raporlayabilirler.

SERVİSLER

Özel Servisler