Sıkça Sorulan Sorular

 

 

Telehouse Istanbul'un Colocation hizmeti nedir?


Telehouse Istanbul'un kendi data centerlarında; kurumların iş uygulamalarını taşıyan sunucularına yönelik sunduğu barındırma hizmetidir. Bu servis sanal sunucu hizmetini de kapsamaktadır.

 

'Kullandığın Kadar Öde' Modeli nedir?


Sadece kullanılan ölçüde; kullanılan trafiğe göre ekonomik tarifelerle ücretlendirme alternatifi sunan Telehouse Istanbul'un Colocation servisleri sayesinde; herhangi bir kısıtlama olmaksızın, farklı zamanlarda oluşan farklı trafik ihtiyaçlarını karşılamak mümkündür. Üstelik bu alternatif tercih edildiğinde, kullanmayan trafik için bedel ödemek söz konusu olmamaktadır.
Her an online trafiğin izlenmesine ve ay sonunda sadece toplam trafik kadar ücretlendirmeye imkan veren 'Kullandığın Kadar Öde', Telehouse Istanbul'un Yedekli ve 7/24 Teknik Destekli altyapısından sağlanmaktadır.

 

Telehouse Istanbul'un Colocation servisi için ne tip donanım kullanımı gerekmekte?


Colocation servislerinde sunucu tipi genel olarak firma tarafından belirlenir ve sunucu barındırma hizmeti alınacaksa, sunucu hazır olarak Telehouse Istanbul Veri Merkezine getirilir. Sanal sunucu uygulamasında ise, donanım ihtiyacı bulunmaz, Telehouse Istanbul'un sunucuları üzerinde gerekli alan ayrılıp, işletim sistemi ve diğer gereksinimler çerçevesinde, barındırılması istenen iş uygulamaları konumlandırılır. Sanal sunucularda; aynı donanım üzerinde birden fazla firmanın servisi bulunabilmektedir.

 

Telehouse Istanbul'da sunucu tipine göre ekstra ücretlendirme söz konusu mudur?


Servis sağlanan standart bir sunucunun 80 GB aylık trafik kullandığı, 1U tipinde olduğu, 1 ad. Ethernet portunun bulunduğu ve 1 ad. 400 Watt’lık Power Supply’a sahip olduğu varsayılmaktadır. Bunun haricindeki kaynak kullanımları (rack unit, trafik, sunucu, Ethernet port, power supply, statik IP vb.) ekstra ücretlendirmeye tabidir.

 

Hız ve Trafiğin farkı nedir?


Telehouse Istanbul'un sunduğu colocation servislerinde hız sınırlandırması yoktur, bu sunucunun sürekli yüksek hızlarda erişilebilir olmasını sağlar. Ay sonunda, sunucu üzerinde gerçekleşen veri transferi ölçülerek, faturalamaya baz oluşturur. Hız ile trafiğin en önemli farkı birinin anlık veri, diğerinin dönemsel veri oluşudur.

 

'Carrier Neutral (Taşıyıcı Bağımsız Yapı)' nedir?


"Carrier-neutral" yani taşıyıcı bağımsız altyapı yaklaşımı farklı internet erişim ve noktadan noktaya bağlantı alternatiflerinin tek bir veri merkezi üzerinden, önemli data ve ses ağlarını bir araya getirilmesi ile meydana gelen trafik merkezi (I/X) yapısı demektir.

 

Telehouse Istanbul'un Hosted Exchange servisi nedir?


Telehouse Istanbul'un Hosted Exchange hizmeti; kurumların Exchange Server'ın sunduğu mesajlaşma olanaklarından, herhangi bir kurulum ve cihaz yatırımı yapmadan ve lisans satın almadan yararlanabilecekleri, Telehouse Istanbul Veri Merkezinde sağlanan, sunucu tabanlı bir mesajlaşma hizmetidir.

 

Hosted Exchange servisi için ne tip donanım kullanımı gerekmekte?


Telehouse Istanbul'un Hosted Exchange servisi almak için müşteri tarafından herhangi bir donanım sağlanması gerekmez, exchange hizmeti ihtiyacı için gerekli alan Telehouse Istanbul'un sunucuları üzerinden sağlanır ve gerekli yönlendirmeler de bu noktada yapılır.


Telehouse Istanbul'un Sanal Sunucu (VPS) servisi nedir?


Teknotel DC VPS (sanal sunucu) TEKNOTEL Telekomünikasyon’un kendi data centerlarında sunduğu ortak sunucu kullanım servisidir.

Sanallaştırma Nedir?
Veri depolama ve erişime açma ihtiyacına bakış açımızı tamamen değiştiren bir kavram olan sanallaştırmanın temelinde fiziksel bir şeyi alıp mantıksal (logical) hale getirmek yatmaktadır. Sanallaştırma (virtualization) sayesinde; en basit anlamda bir bilgisayar içinde birden çok bilgisayar; kaynakları ortak kullanarak, aynı anda çalışabiliyor, tasarruf sağlarken, kurumsal verimliliği arttırmaya yardımcı oluyor.

Teknotel DC VPS servisi için ne tip donanım kullanımı gerekmekte?
Teknotel DC VPS servisi için müşteri tarafından donanım temin edilmez, TEKNOTEL'e ait farklı işletim sistemlerini içeren üzerinde sanallaştırma uygulaması yapılmış olan profesyonel sunucular üzerinden servis sağlanır.

 

Teknotel DC VPS Servisi ne şekilde yönetilir?
Teknotel DC VPS servisinde sanal sunucu, fiziksel sunucu işlevi gördüğünden, yönetimi de benzer şekilde yapılır. Teknotel DC VPS paketlerinin yönetimi tamamen müşteriye ait olup, kullanıcı arayüzü, 7/24 destek ve servis sürekliliği dışında herhangi bir yönetim desteğini içermemektedir. Talep edilmesi halinde Teknotel DC VPS yönetim servisi de TEKNOTEL'den ayrıca satın alınabilir. Detaylı bilgi için satış temsilcinizle bağlantıya geçebilirsiniz.

Teknotel DC Hosting Nedir?
Teknotel DC Hosting, kurumların kendi sunucularına ihtiyaç duymadan aldıkları domain ve e-posta yönetim servisidir.

 

Mail Back-Up nedir?
Mail Back-Up; TEKNOTEL'in hosting servisini farklı bir firmadan alan veya kendi sunucularından sağlayan kurumlara özel geliştirdiği bir back-up servisidir.
Bu serviste, firmanın mail trafiği kapsamında TEKNOTEL sunucuları 2. (back-up) sunucu olarak tanımlanarak, kurumun mail trafiğinin barındırıldığı noktadaki kesinti veya problemlerden etkilenmemesi sağlanır.

 

Teknotel DC Hosting servisi için ne tip donanım kullanımı gerekmekte?
Teknotel DC Hosting servisi almak için müşteri tarafından herhangi bir donanım sağlanması gerekmez, kurumun web ve e-mail ihtiyacı için gerekli alan TEKNOTEL sunucuları üzerinden sağlanır ve gerekli yönlendirmeler de bu noktada yapılır.

 

Türkçe Karakterli alan adı almak mümkün mü?
04 Aralık 2006 tarihi itibarı ile alan adlarında, Türk alfabesindeki karakterler kullanılabilir hale geldi. Bu tipteki alan adlarının kayıtları TEKNOTEL Telekomünikasyon tarafından yapılmaktadır; ancak söz konusu alan adları tercih edilirken, yeni nesil web tarayıcılar tarafından desteklendiği, fakat e-posta teknolojilerince desteklenmeleri konusunda problemler olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular